Навигация
Навигация
Начало
Администрация
Кмет
Биография
Правомощия
Отчети
Заповеди
Заместник-кметове
Секретар
Структура на администрацията
Декларации по ЗПУКИ и ЗПКОНПИ
Работно време
Телефонен указател
Приемни дни
Побратимени градове
Общински съвет
Председател
Биография
Приемни дни
Състав на ОбС
Контакти
Наредби
Решения
Правилници
График на предстоящите комисии
Докладни за предстоящо заседание
Доклади и отчети
Заседания на живо
Проекти на нормативни документи
Декларации по ЗПУКИ и ЗПКОНПИ
Съдебни заседатели
Информация и услуги
За Кърджали
Историята
Градска и общинска
транспортна схема
Анкета
Анкетна карта
Услуги
Указател на aдминистративните услуги
Указател на комплексните административни услуги
Стандарти за административни услуги
Формуляри за услуги, извършвани от Общинска администрация
Достъп до обществена информация
Удовлетвореност на потребителите
Често задавани въпроси
Контакти
BG
English
Панорамен изглед на Кърджали
Информация за снимката
Начало
Новини
Градът и символите на културната идентичност
09 Юни 2016
Споделяне
“Какъв град е Кърджали? Ние със сигурност знаем всичко или почти всичко за него и все пак... Всяко поколение търси и намира своята визия за града и свързва с тази визия представата за самото себе си.” – казват от Арт движение Кръг. Представители на организацията са участници в различни форуми и дискусии, посветени на културната идентичност на съвременните европейски градове. Как да бъде преосмислено и трансформирано културно-историческото минало на един град в нов тип символи за конструиране на модерна културна идентичност без съмнение е въпрос за неговото устойчиво развитие. Съвместната инициатива на Кръг с Община Кърджали „Мултикултурният град” вече 9 години акцентира върху културната идентичност като на процес, който се развива, а не като на книга с готови отговори. Културната идентичност на един град е съвкупност от материални и нематериални ценности, като последните по традиция са ресурс за иновации в културния календар.
Един от отворените въпроси е: какви трайни визуални материали в градската среда могат да представят уникалния характер на Кърджали? В отговор на този въпрос през май 2008 г. беше маркирано мястото на някогашната синагога. В резултат на изследвания на документи и визулни материали през юни 2010 г. беше разработена и монтирана между трите чинара на ул. „Републиканска” двуезична карта на първите ханове, кафенета и фурни в района на улицата, указваща техните места като част от архитектурната история на града от началото на 20 в. Това събитие беше съпроводено с изложба „Портрети и истории от кафенетата на стария Кърджали” – с фотоси, архивни и рекламни материали, стари сервизи и подноси за кафе, запазени от някогашните кафенета като центрове на социални контакти. Тази акция завърши няколко дни по-късно, когато гости на Кръг от Испания, Полша, Словакия и Кипър засадиха дръвчета, донесени от техните градове, на улицата на кафенетата.
Младите участници в екипа на Кръг продължиха да събират архивни документи и стари фотографии от живота в Кърджали през миналия век и в момента архивът на организацията съдържа над 200 оригинални визуални и писмени документи, някои от които са предоставени от изселници, родени в Кърджали. Днес на финала на програмата на тазгодишното издание на Инициативата „Мултикултурният град” една от архивните фотографии се превърна в билборд с размери 3 х 2 м, който беше монтиран на 12 м височина върху фасадата на административната сграда на „Пазар на производителите” ЕАД . На нея е изобразен традиционен пазар на камили. В монтажа на новия билборд се включи и изпълнителният директор на „Пазара на производителите” Рамадан Вали.
„Ние се стремим с последователни действия и също така посредством критичен исторически и културен анализ да очертаем и други, неглижирани към момента традиционни материални и нематериални символи на Кърджали, с подценяван досега ресурс за принос към градската културната идентичност” – казват от Кръг.
Още снимки
Прочитания: 1476 пъти
‹ Назад
2018-2024 © Община Кърджали, Всички права запазени.
Webdesign