Навигация
Навигация
Начало
Администрация
Кмет
Биография
Правомощия
Отчети
Заповеди
Заместник-кметове
Секретар
Структура на администрацията
Декларации по ЗПУКИ и ЗПКОНПИ
Работно време
Телефонен указател
Приемни дни
Побратимени градове
Общински съвет
Председател
Биография
Приемни дни
Състав на ОбС
Контакти
Наредби
Решения
Правилници
График на предстоящите комисии
Докладни за предстоящо заседание
Доклади и отчети
Заседания на живо
Проекти на нормативни документи
Декларации по ЗПУКИ и ЗПКОНПИ
Съдебни заседатели
Информация и услуги
За Кърджали
Историята
Градска и общинска
транспортна схема
Анкета
Анкетна карта
Услуги
Указател на aдминистративните услуги
Указател на комплексните административни услуги
Стандарти за административни услуги
Формуляри за услуги, извършвани от Общинска администрация
Достъп до обществена информация
Удовлетвореност на потребителите
Често задавани въпроси
Контакти
BG
English
Панорамен изглед на Кърджали
Информация за снимката
Начало
Новини
Образователна дискусия в рамките на екофестивала «Зелена вълна – 21 век» се проведе в бизнес инкубатора
30 Септември 2016
Споделяне
В 9,30 днес бе открита образователна дискусия за надграждане на практическите умения за реагиране и справяне в критични ситуации, природни бедствия и аварии, част от програмата на Европейския фестивал „Зелена вълна-21 век”. Пред аудиторията бяха представени различни аспекти на обсъжданата тема, подкрепени с полезна информация и научни данни.
Модератор на събитието бе Невена Праватарова, управляващ директор на фондация „Европейски екологичен фестивал”, която насочи вниманието на присъстващите към въпроси свързани с практически мерки и действия, които могат да бъдат предприети при земетресения, наводнения и пожари, както и към състоянието на подготовката и информационната обезпеченост на населението в критична среда.
В рамките на дискусията със своя презентация за ограничаване и управление на риска от бедствия и какво трябва да бъде управлението на последиците при катастрофални събития се представи проф. Лъчезар Филипов, ръководител секция „Астрофизика на високите енергии” в Института за космически изследвания и технологии при БАН. Той представи и възможностите, който дават космическите изследвания и технологии при реализирането на превантивни мерки свързани с природните бедствия. От думите на професора стана ясно, че получаването на знания за глобални промени на климата са тясно свързани с развитието на методите за изследване на Земята и Космоса. Така могат да бъдат направени диагностични и прогностични оценки за промени в химическия състав на въздуха, за физическото състояние не само на атмосферата, но и на магнитосфера и йоносфера. Затова и една от основните цели на учените е разработване, развитие и трансфер на технологии за дистанционно наблюдение на Земята, както и геоинформационните системи и наземни методи за изследване на околната среда
Не по-малко интересна бе и втората презентация на проф. Гаро Мардеросян, експерт по бедствия и аварии при БАН, който представи пред аудиторията и книгата „Природни бедствия: възникване, последици, защита“, чийто съавтор е той заедно с проф. Бойко Рангелов и Атанас Близнаков.
В книгата се разглеждат феноменологията, възникването, основните характеристики, жертвите и щетите от природни екологични бедствия, които в една или друга степен могат да се случат на територията на нашата страна - земетресения, наводнения, бури и урагани, цунами, лавини, и др. За тях са разгледани възможните мерки за превенция и защита - както инженерни и организационни, така и индивидуални, а именно поведение и действие преди, по време и след екологичната катастрофа. Книгата е предназначена за широка читателска аудитория, но основно за учащи се в средния и гимназиалния курс.
Третият лектор бе д-р Захари Бисеров, преподавател в Нов български университет, член на Управителния съвет на Асоциацията на Сухопътните войски на България. Той говори за рискови фактори и процеси в усложнената среда за сигурност.
Още снимки
Прочитания: 1314 пъти
‹ Назад
2018-2024 © Община Кърджали, Всички права запазени.
Webdesign