Навигация
Навигация
Начало
Администрация
Кмет
Биография
Правомощия
Програма за управление 2023-27
Отчети
Заместник-кметове
Секретар
Структура на администрацията
Декларации по ЗПУКИ и ЗПКОНПИ
Работно време
Телефонен указател
Приемни дни
Побратимени градове
Общински съвет
Председател
Биография
Приемни дни
Състав на ОбС
Контакти
Наредби
Решения
Правилници
График на предстоящите комисии
Докладни за предстоящо заседание
Доклади и отчети
Заседания на живо
Проекти на нормативни документи
Декларации по ЗПУКИ и ЗПКОНПИ
Съдебни заседатели
Информация и услуги
За Кърджали
Историята
Градска и общинска
транспортна схема
Анкета
Анкетна карта
Услуги
Указател на aдминистративните услуги
Указател на комплексните административни услуги
Формуляри за услуги, извършвани от Общинска администрация
Достъп до обществена информация
Удовлетвореност на потребителите
Често задавани въпроси
Контакти
BG
English
Панорамен изглед на Кърджали
Информация за снимката
Начало
Новини
Инж. Хасан Азис за промените в „такса битови отпадъци” пред телевизия Bloomberg
12 Септември 2017
Споделяне
„Неправилно е насочването на вниманието изцяло към общините и внушението, че има конфликт между тях и бизнеса по отношение на „такса битови отпадъци”. Местната власт и бизнесът по-скоро са партньори, които могат да решават заедно проблемите“, заяви в предаването „В развитие“ по телевизия Bloomberg кметът на Кърджали и зам.-председателя на асоциацията на общините инж. Хасан Азис.
В началото на обществено-политическия сезон темата за промените в такса „смет“ бе поставена в центъра на вниманието. Хасан Азис посочи решения на казуса:
„Според законодателя има три варианта за решение на казуса – такса „смет“ да се изчислява въз основа на живеещите в даденото жилище, на база броя съдове и честотата на сметоизвозване, както и на база количество отпадъци.
Според Националното сдружение на общините и трите варианта имат недостатъци – първият заради несъответствието с броя хора с адресна регистрация в населеното място и реално живеещите там, вторият – защото не може да се гарантира реално отчитане на броя на живеещите и на генерирания отпадък, а третият – поради невъзможността за контрол на съответствие между заявеното количество отпадъци от едно домакинство и реалното такова.
И в момента бизнесът има възможност да плаща не на база площ, а на база заявени съдове на територията на предприятието. Дадох пример със завод от Кърджали с площ от 14 хил. кв. метра, който, ако бъде таксуван на база площ, би плащал по 130 хил. лева месечно, а реално плаща по 3 хил. лева.
Подкрепяме европейския принцип, че замърсителят трябва да плаща.
Според мен измененията в закона чисто технически няма как да бъдат приложени в срока, заложен от кабинета – 2019, като най-рано това би могло да стане през 2020. Преди приемането на промените също така следва да се проведе информационна кампания за гражданите и бизнеса, както и да се организират дебати между всички заинтересовани страни – изпълнителна и местна власт, работодатели, граждани, НПО и др.“.
Прочитания: 2111 пъти
‹ Назад
2018-2025 © Община Кърджали, Всички права запазени.
Webdesign