До края на годината собствениците на имоти на територията на Община Кърджали, които няма да се използват през цялата следваща година, могат да подадат декларация за освобождаване от такса за сметосъбиране и сметоизвозване и обезвреждане на битовите отпадъции. Декларациите по чл. 29, ал.3 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Кърджали съдържат и съгласие на собствениците за получаване на информация от Общинска администрация Кърджали, относно консумираната електроенергия и/или вода. В случаите, когато разходът за декларирания за освобождаване от такса битови отпадъци имот на електроенергия е над 100 киловата електроенергия и/или над 6 куб.м. вода, те ще дължат такса битови отпадъци в троен размер, заедно с начислената лихва. На 30 ноември изтича пък срокът, в който кърджалийци, могат да подадат Заявление за определяне на таксата за сметосъбиране, сметоизвозване и обезвреждане на битовите отпадъци на база количеството отпадъци (Приложение № 1). Със заявлението се посочва вида и броя съдове, които ще се използват през годината, съобразно обявената честота на извозването на битовите отпадъци, както и базови параметри за недвижимия имот. Попълненото Заявление, се подава в Дирекция „Местни приходи” към Общинска администрация Кърджали. То се приема, но поражда последици само след съгласуване от длъжностно лице от отдел “Опазване на околната среда” при Общинска администрация - Кърджали. Несъгласуваните заявления се връщат с придружително писмо на подателя, съобщи зам.-кметът на община Кърджали Тунджай Шюкрю.
Той обобщи и данните за събираемостта на местните данъци и такси в общината за изминалите девет месеца на годината. Въпреки ограничителните мерки наложени от пандемията, за този период събираемостта на данъците е в нормални граници и спрямо заложените параметри за план 2020 година тя е от 71,05 %, като постъпилите средства са в размер на 9 102 089 лв.
Сравнителният анализ на данните показват, че към края на деветмесечието на 2019 г. като средства от Данък недвижими имоти са постъпили 1 633 106лв. Тази година за същият период от време тази цифра е 1 558 207 лв. Или в процентно изражение това ще рече 95,41% в сравнение с миналата година, а спрямо общият годишен план за 2020 г. това е 77,91%.
При Данък МПС миналата година към края на деветмесечието сумата е била 2 080 510лв., а тази година е 2 149 950лв. Тука имаме преизпълнение на събираемостта спрямо миналата година и в процентно съотношение това е 103,3 %, а в сравнение с годишният план изпълнението е 85,99%, почти 86% на този етап, подчерта зам.-кметът Тунджай Шюкрю.
За такса „Битови отпадъци“ цифрите сочат, че миналата година събраните средства са били в размер на 3 689 759,а тази година в края на деветмесечието - 3 638 649лв. В процентно изражение сравнение с миналата година това е изпълнение от 58,61%, а към общия план за края на годината 62,73%.
При Данък „Придобиване на имущество“ миналага година към края на деветмесечието събраната сума е била в размер на 1 612 056 лв., а тази година за същият период от време е 1 480 851лв. В процентно съотнешение това е 91,86% към събраните средства миналата година, а към общия годишен план е 67,31%, уточни Тунджай Шюкрю. По думите му по този показател тази година има лек спад в събираемостта, но такъв се отбелязва и в цялата страна, като прогнозите сочат, че към края на годината се очаква приблизителен спад на покупка на имотите за цялата страна межоду 20 и 30%, което пък неминуемо се отразява върху приходите за данък „Придобиване на имущество“.