На работната среща на ръководството на УС на НСОРБ с Президента на Република България относно организационно – техническата подготовка на парламентарните избори зам.-председателя на НСОРБ и кмет на Кърджали д-р инж. Хасан Азис отправи следните предложенияпредложения за изборите:
1. Здравен протокол от Министерство на здравеопазването , респективно от ЦИК със санитарно-хегиенни и дезинфекационни изисквания на помещенията на секционните избирателни комисии, защото целия изборен процес ще бъде съсредоточен в изборната секция. През тази изборна секция ще преминават стотици и хиляди избиратели. Най-рисковата точка в този процес е изборното помещение. Нека експертите да формулират здравен протокол за минималните изисквания това ще бъде в ползва на общините.
2. Процедура или здравен протокол издаден също от Министерство на здравеопазването и от ЦИК за минималните изисквания при приемането и предаването на изборните материали.
3. Най-големият натиск и риск ще бъде както за избирателите, така и за членовете на секционните избирателни комисии. Тези хора, които са в помещение трябва да приемат и обслужат десетки и стотици граждани решили да дадат своя вот, което предполага специални изисквания, които да бъдат написани , за да може ние кметовете да ги изпълним и да споделим отговорността за безопасността както на избирателите, така и на членовете на СИК. Предвид ситуацията, в която се намираме мисля, че ще има проблем и в определянето на членовете на СИК. Хората няма да искат да стоят от началото до края на изборния процес в едно затворено помещение. Експертите на МЗ и ЦИК да издадат указания за престоя на членовете на СИК в стаята.
Тази организация не бива да бъде оставена само и единствено в ръцете на местните власти.
4. Обществеността и в т.ч. местните власти се нуждаят от няколко неща:
- Изисквания за изборно помещение;
- Време на престои на членовете на СИК;
- Осигуряване на качествени и отговарящи на международните изисквания лични предпазни средства; Кой ще ги осигури?
Тези маски, които използваме сега тук не са толкова добри. Хората, които са в комисиите ще трябва да престоят много часове в изборното помещение и да обслужат много избиратели.
Поставям този въпрос не само за личните предпазни средства, но и за смяната им по време на изборния ден. Това е ангажимент на централната власт, и настоявам това да не бъде прехвърляно като ангажимент на местните власти.
5. Увеличаване броя на подвижните секции – и предлагам евентуален график за почасово гласуване и по рискови групи, с което се надявам да бъде улеснен самия изборен процес и ние ще минимизираме рисковете от него.
Убеден съм, че ще намерим с колегите правилния път за едни честни свободни парламентарни избори и гарантиран здравословно изборен процес.
Срещата на Президента на Република България Румен Радев с ръководството на Националното сдружение на общините в Република България бе по повод провеждането на парламентарни избори, които да гарантират правото на глас и здравето на българските граждани.
В срещата участваха председателят на УС на НСОРБ и кмет на община Велико Търново инж. Даниел Панов, тримата заместник-председатели на УС - Донка Михайлова, кмет на община Троян, Иво Димов, кмет на община Димитровград и инж. Хасан Азис, кмет на община Кърджали и изпълнителният директор на Сдружението Силвия Георгиева.