След две години КОВИД-пауза днес Деня на българското слово, дух, култура и образование – 24 май, възвърна пълния си блясък в Кърджали. В 10.30 часа от площада пред Дома на културата тръгна празничното ученическо шествие, водено от градската духова музика, първия гвардейски ученически отряд при Езикова гимназия „Христо Ботев” и мажоретния състав на СУ Отец паисий”. Стотици граждани, сред които и ръководството на общината, приветстваха празничното дефиле, което отведе центъра на светлия български празник пред Паметника на освободителите в Градската градина.
Начало на празничният ритуал даде химна ”Върви, народе възродени” и химна на Република България, а гвардейският отряд и мажоретният състав представиха свои танцови композиции.
Официални лица на тържеството бяха кметът на Кърджали д-р инж. Хасан Азис, заместниците му инж. Катя Митовска и Тунджай Шюкрю, секретарят на общината Себахатин Риза, председателят на Общинския съвет Юсеин Ахмед, народните представители Адлен Шефкед и Байрям Байрям, началникът на РУО Гроздан Колев, отец Петър Гарена и мюфтията.
В празничното си слово кметът д-р инж. Хасан Азис подчерта, че 24 май не е само най-светлия български празник, а и най-необикновения български ден, единственият, в който общността ни е озарена от трептящия ореол на духовното дело на светите братя Кирил и Методий.
„В този ден пеем Химна на светите братя Кирил и Методий, защото 24 май е символ на достойнство, традиция и духовност! Достойнство – защото честваме азбуката, която сме дали на света и се нареждаме сред признатите народи на Европа със самочувствие, образованост и културна независимост. Традиция - защото е най-дълго празнуването на уникалния празник в историята - повече от 200 години. Духовност – защото е празник на културата, науката и знанието. Щом словото е силно, духът ни е буден! Словото е началото! Начало на светлината – за да бъде ден; Начало на разума – за да бъде Човекът; Начало на творчеството – за да бъде културата; Начало на мъдростта – за да бъде просветата! Словото е сила!”, каза в словото си градоначалникът.
По думите му малко са нациите по света, които имат такъв култ към образование и наука, към духовност. „Още през далечния девети век Светите братя, със своята мисъл в европейски мащаб, положиха основите на европейска България. Изхождайки от заветните думи на Константин-Кирил Философ „Голи са народите без книга”, днес гордо можем да заявим вазовото „И ний сме дали нещо на света”!
На този ден, Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, трябва да благодарим на всички онези, които през вековете са се посветили на знанието; да благодарим и се преклоним пред крепителите на духа, пред всички учители, художници, музиканти, поети и писатели, творци и културни деятели за тяхната отдаденост и самоотверженост в името на това, днес да сме част от пъстрата европейска култура и същевременно да имаме своя идентичност, свой облик”, каза още в словото си кметът д-р инж. Хасан Азис.
Той награди и изявени ученици, представили Кърджали достойно на национални и международни конкурси, олимпиади, състезания и фестивали, а от Ротари клуб Кърджали обявиха традиционните награди за изявени абитуриенти и млади дарования. Тази година награди за изявени ученици връчиха и от фондация „Хюсние Кяшиф”.
Тържеството продължи с празнична програма на съставите при Дома на културата и тези при ОДК Кърджали.