Панорамен изглед на Кърджали


Начало Новини

Голям успех на концерт-спектакъла „В ритъма на традициите” в Джебел

 27 Февруари 2026

Голям успех пожъна поредното представление на концерт-спектакъла „В ритъма на традициите” на Дома на културата в Кърджали в град Джебел. Емоционалната публика в салона на НЧ „Христо Смирненски” посрещаше всяко едно изпълнение на творческите състави от сцената с бурни аплодисменти.

Чрез музиката и аранжиментите на акордеониста Нешко Нешев дълбините на народните традиции чрез темпераментните  си изпълнения ни потопиха  Детско-юношеския танцов състав „Орфейче” и Представителния танцов ансамбъл „Орфей”. Изключително емоционални моменти сред публиката чрез сценичните си превъплъщения предизвика и формацията от „баби”, чиято основна задача бе да направляват и наставляват младите при извършването на ритуалите.

Концерт-спектакълът проследява ритуалите, свързани с  Бабинден, един от които е месенето на пита и наричанията за плодовитост на жените. Музикално-танцовия разказ бе воден от Марияна Ликова – главен художествен ръководител на Представителния танцов ансамбъл „Орфей” и Гинка Захариева – ръководител на Детско-юношеския състав „Орфейче”.

Консултант и обучител в творческата работилница е гл. ас. д-р Благовеста Калчева.

Режисурата и хореографията на спектакъла са на  Биляна Стойчева и Свилен Добрев– магистри от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев” – Пловдив.

За автентичната атмосфера на сцената със своя професионализъм допринесоха звукорежисьора Антоний Желев, художественото осветление осигури Красилен Димитров, а сценичния интериор бе дело на театър-майстора Петър Алексиев.

Спектакълът „В ритъма на традициите” стана възможен благодарение на спечелен от институцията проект финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост – схема за безвъзмездна помощ „Представяне пред българската публика на съвременни български продукции от сектора на КТИ“ с Вх. рег. №: BG-RRP-11.025-0117.

След успешното представяне на концерт-спектакъла „В ритъма на традициите” в село Мост и в град Джебел, на 7 март предстои той да бъде видян и от кърджалийската публика.  Това ще стане от 19 часа в салона на Дома на културата.

Още снимки




 Прочитания: 309 пъти


2018-2026 © Община Кърджали, Всички права запазени.Webdesign